Život v lomu
Život v lomu
Poskytujeme domov jedné z největších populací muflonů v ČR
Měsíční krajina jako ráj pro divoká zvířata
Mufloni byli před desítkami let uměle vysazeni do Krušných hor. Do lomu ČSA je podle myslivců přilákal klid od okolní civilizace a přirozenější prostředí výsypek s bodláky a tvrdou travou. Dnes jsou mufloni symbolem tzv. Uhelného safari i celého dobývacího prostoru, a to velmi paradoxním – potvrzují totiž, že i proslulá „měsíční krajina“ může být rájem pro divoká zvířata.
Stádo 300 kusů (jedno z největších v ČR)
Prostředí lomu jim údajně připomíná domovskou Korsiku
Dle dosavadního pozorování důl vůbec neopouštějí
Mezi zvířetem a člověkem či těžební technikou dosud nikdy nedošlo ke kolizi
Česko je mufloní velmocí – žije zde 35,8 % světové populace
Ohrožené druhy živočichů
Okolí šachet reprezentuje ideální prostředí pro mnoho druhů ptáků, které se vytrácejí z české krajiny kvůli intenzivní zemědělské činnosti. Paradoxně se jim právě na Mostecku daří jen díky aktivní těžbě.
Mezi nejtypičtější symboly tohoto paradoxu patří břehule říční, ale také slavík modráček či bělořit šedý. Tyto druhy si šachtu oblíbily tak moc, že se na jiných místech v Česku již v takovém množství nevyskytují. Volavky popelavé a čápi černí rádi přilétají za potravou na vnitřní výsypku, v rákosinách hnízdí moták pochop, sokol stěhovavý zase na komíně komořanské teplárny, a dokonce přímo na zakladači si postavily hnízdo poštolky.
Těžební společnost si je plně vědoma tohoto přírodního bohatství a náležitě o něj pečuje. Každý rok zpracovává biologický průzkum a pravidelně monitoruje ohrožené druhy ptáků.
Další živočichové