Na pardubicku se výrazně zlepší ovzduší
MENU

Novinky

Spolehlivost dodávek se neodvíjí od přání aktivistů, ale od zodpovědné práce energetiků

23. 07. 2019

main
Zobrazit galerii

Je zcela nezpochybnitelné a prokazatelné, že dne 12.6. 2019 zabezpečily plynulost dodávek elektrické energie pro celou východní část středních Čech dva výrobní bloky Elektrárny Chvaletice. Po neočekávaném výpadku linky 400 kV z rozvodny Týnec do rozvodny Čechy střed přešla elektrárna automaticky do ostrovního režimu a v součinnosti s dispečinkem CEPS sama napájela oblast po dobu 6 hodin.

Elektrárna je na tyto nenadálé události připravena a certifikovaná a díky tomu nedošlo k ohrožení dodávek elektrické energie pro nemocnice, úřady, podniky a stovky tisíc obyvatel v Kolíně, Nymburku, Poděbradech, Sázavě a dalších městech.

To, že se aktivisté snaží událost s více než měsíčním zpožděním (!) zpochybnit a bagatelizovat, vypovídá jen o tom, že se obsahově vyčerpali nedávným ležením před elektrárnou. Ano, při zpětném pohledu lze jistě namítnout, že zkušení dispečeři CEPS by dokázali situaci vyřešit i nějakou alternativní cestou - v energetice jsou ovšem vždy preferována systémová, standardní a prověřená řešení na jistotu s minimálním podílem lidského faktoru. Tisková zpráva aktivistů byla postavena na vyjádření tiskové mluvčí CEPS, které bylo vytrženo z kontextu, a svým vyzněním připomíná nářek nad tím, že požár rodinného domu uhasila jednotka profesionálních hasičů a ne sbor dobrovolných hasičů, který by to asi taky zvládl.

Je příznačné, že zatímco skuteční obyvatelé dotčeného regionu si v polovině června oddechli a byli rádi, že nebyli odstřiženi od dodávek elektřiny, aktivisté řešili co by kdyby a snažili se celý měsíc urputně zjistit, jestli to náhodou nešlo i jinak. Elektrárna naštěstí řešení hledat nemusela a v krizové situaci zareagovala ve vteřině tak, jak měla. Naštěstí se spolehlivost dodávek neodvíjí od přání aktivistů, ale od zodpovědné práce energetiků. Je pikantní, že o strašeni veřejnosti hovoří někdo, kdo ještě nedávno vykřikoval, kolik elektrárna každý rok zabije lidí...

zpět
Další novinky
main

Elektrárna Chvaletice zabránila blackoutu ve středních Čechách

17. 06. 2019

Je zcela nezpochybnitelné a prokazatelné, že dne 12.6. 2019 zabezpečily plynulost dodávek elektrické energie pro celou východní část středních Čech dva výrobní bloky Elektrárny Chvaletice. Po neočekávaném výpadku linky 400 kV z rozvodny Týnec do rozvodny Čechy střed přešla elektrárna automaticky do ostrovního režimu a v součinnosti s dispečinkem CEPS sama napájela oblast po dobu
celý článek

main

Chladicí věže chvaletické elektrárny snižují emise prachových částic, potvrdilo unikátní měření

21. 01. 2019

Elektrárna 7EC ve Chvaleticích už zažila leccos – test na nájezd z přečerpávací elektrárny, hasičské cvičení na komíně i nocující aktivisty na chladicí věži. Na konci loňského roku však všechny tyto události přetrumflo světově unikátní měření, které uskutečnila Laboratoř pro studium kvality ovzduší Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

main

Provoz nového systému vykládky uhlí slavnostně zahájen

22. 11. 2018

Přes 80 návštěvníků oslavilo ve středu 21. listopadu zahájení provozu dopravy a vykládky uhlí pomocí kontejnerů rakouské firmy Innofreight. V elektrárně ve Chvaleticích se sešlo nejen vedení firem Innofreight, ČD Cargo a Sev.en EC, ale i zaměstnanci těchto firem, kteří se podíleli na výstavbě.