Na pardubicku se výrazně zlepší ovzduší
MENU

O elektřině a lidech

Řečany dostaly od Elektrárny Chvaletice první automatický defibrilátor

17. 06. 2019

main
Zobrazit galerii

Srdeční zástava každý den zabije v ČR přibližně 100 lidí. V Řečanech nad Labem na Pardubicku už jsou na tyto případy vybaveni. Elektrárna Chvaletice obci věnovala první automatický defibrilátor (AED), který právě v případě zástavy srdce může zachránit lidský život.

„Naše obec leží na západním okraji Pardubického kraje a dojezdová vzdálenost z nemocnice Pardubice či záchranné služby v Přelouči je déle než 4 min. Právě v těchto 4 min. je velmi důležité zahájit resuscitaci, aby byly zachovány všechny životní funkce a člověk postižený srdečním selháním neměl následky. Zakoupením defibrilátoru můžeme nejen zachránit lidský život, ale i zvýšit jeho kvalitu po prodělání srdeční příhody. I kdyby defibrilátor zachránil jeden jediný lidský život, má to smysl. Jsem moc ráda, že nám elektrárna Chvaletice tento přístroj zakoupila. Mým největším přáním je, aby defibrilátor nemusel být použit.,“ říká Michaela Matoušková, starostka obce Řečany nad Labem.

„Naším společným zájmem je zachraňovat životy. Proto elektrárna neustále zlepšuje životní prostředí a investuje miliardové částky do oprav a modernizací. Tento sponzorský dar je tou nejlepší odpovědí na minulý týden, kdy aktivisté opět šířili poplašné zprávy o tom, kolik naše elektrárna zabije lidí. Použití defibrilátoru představuje jeden z mnoha případů, kdy elektřina reálně zachraňuje životy. Přeji nejen obci, ale i všem, kteří budou se zařízením pracovat, aby ho používali v reálném nasazení co nejméně. ,“ říká Václav Matys, generální ředitel elektrárny Sev.en EC ve Chvaleticích.

Automatický defibrilátor je konstruován tak, aby ho dokázal použít každý, a to i při extrémní stresové situaci, jakým je oživování člověka. Hlasové pokyny navádí obsluhu k bezpečné a bezchybné činnosti. Při použití AED se tedy lidé nemusejí bát, že oběti ublíží neodborným zásahem. To nejhorší, co mohou udělat, je neudělat nic.

Přístroj bude umístěn na hasičské zbrojnici za obecním úřadem ve venkovním vyhřívaném boxu a bude zabezpečen pinem, který se generuje při zavolání na záchrannou službu a odešle se volajícímu na mobil a zároveň na místní hasiče. Pomocí něj si box otevře a defibrilátor vyjme. Přístroj má svou vlastní baterii, přičemž kapacitu si hlídá sám.

Záchranná služba přijede k akutnímu případu v průměru za 8 minut. Pro úspěšné obnovení činnosti srdce jsou však rozhodující první 4 minuty. Pak dochází k nevratnému poškození mozkových buněk. Nejdůležitější je co nejdříve zahájit vnější masáž srdce a podat oběti elektrický šok. To velmi významně zvyšuje naději na přežití. Příčinou srdeční zástavy je až z 90 % srdeční porucha, kterou je možné rozpoznat a odstranit právě pouze použitím AED. „Defibrilátor si sám vyhodnotí, zda elektrický výboj vydá, či nikoliv. Také upozorní, v jakém rytmu provádět masáž srdce. Hovoří česky a dokáže celou událostí provést i laika,“ doplňuje starostka.

zpět
Další...
main

Siláci zvedali v Přelouči nápravy i škodovku

26. 06. 2019

Na Masarykově náměstí v Přelouči se v sobotu 15. června uskutečnil pátý ročník profesionální soutěže Strongman Přelouč, kterou za podpory města a Českého svazu silových sportů uspořádali Pepa Mazač a Pavel Zadražil. Elektrárna Sev.en EC ve Chvaleticích byla již potřetí sponzorem této pozoruhodné akce.

main

Řečany dostaly od Elektrárny Chvaletice první automatický defibrilátor

17. 06. 2019

Srdeční zástava každý den zabije v ČR přibližně 100 lidí. V Řečanech nad Labem na Pardubicku už jsou na tyto případy vybaveni. Elektrárna Chvaletice obci věnovala první automatický defibrilátor (AED), který právě v případě zástavy srdce může zachránit lidský život.

main

Šéf přeloučského hokejbalu: Velké firmy by měly sponzorovat místní kluby

30. 05. 2019

Hokejbalisté HC Jestřábi Přelouč oslaví v červnu 25 let od založení klubu. Předseda Martin „Lamby“ Šmíd při této příležitosti vzpomenul v rozhovoru pro Krajské listy bronzové medaile, probuzení zájmu přeloučské mládeže o hokejbal i dlouhodobou podporu od nejvýznamnějšího sponzora.