Na pardubicku se výrazně zlepší ovzduší
MENU

Novinky

Elektrárna Chvaletice zabránila blackoutu ve středních Čechách

17. 06. 2019

main
Zobrazit galerii

Horké a větrné počasí ve středu odpoledne poškodilo elektrické vedení z rozvodny Týnec nad Labem do rozvodny Krasíkov a celé východní části středních Čech rázem hrozil rozsáhlý výpadek proudu. Díky elektrárně Sev.en EC ve Chvaleticích a pohotovému zásahu dispečerů provozovatele soustavy ČEPS se však podařilo blackoutu zabránit.

Oblast napájely přes 6 hodin v tzv. ostrovním provozu dva výrobní bloky chvaletické elektrárny. Nemocnice, úřady, podniky a stovky tisíc obyvatel v Kolíně, Nymburku, Poděbradech, Sázavě a dalších městech díky tomu nebyly odříznuty od dodávek elektrické energie.

„Musím konstatovat, že do nekonečné diskuze o tom, jestli potřebujeme nebo nepotřebujeme elektrárnu ve Chvaleticích, svévolně vstoupila příroda a fyzikální zákony. Stačila banální nehoda a celý region mohl být 6 hodin bez proudu, což je doba, kdy už lze očekávat větší problémy v běžném každodenním životě. Jsem rád, že se nám ve spolupráci se společností ČEPS podařilo nebezpečí odvrátit a že obyvatelé prakticky nic nepoznali,“ řekl generální ředitel elektrárny Sev.en EC ve Chvaleticích Václav Matys.

Dramatickou situaci způsobila kombinace plánované a neočekávané události. Na lince 400 kV z rozvodny Týnec do rozvodny Čechy střed totiž právě probíhala údržba, takže při poškození druhé linky z rozvodny Týnec do rozvodny Krasíkov ji nebylo možné využít jako alternativu. V dotčené oblasti vznikl na 6 hodin „Ostrov Týnec“ napájený kompletně chvaletickou elektrárnou. Krátce po deváté hodině večerní se již technikům podařilo dokončit údržbu na odstavené lince a rozvodna Týnec mohla být opět přifázována k elektrizační soustavě.

 „Do ostrovního provozu se nám podařilo přejít díky schopnosti elektrárny operativně měnit výkon. Bezprostředně po výpadku linky jsme ve spolupráci s dispečery ČEPS stabilizovali provoz výrobních bloků 1 a 2 na výkonu dohromady 250 MW, což bylo pro zachování dodávek dotčené oblasti dostačující. Oba bloky tak potvrdily, že jsou na ostrovní provoz dobře připraveny. Musím také pochválit naší obsluhu, protože reagovala velmi dobře,“ řekl Milan Prokop z odboru provoz elektrárny Sev.en EC ve Chvaleticích.

Oblast, v níž hrozil blackout a která musela být přes 6 hodin nouzově zásobována pouze Elektrárnou Chvaletice, má rozlohu cca 1400 km2, což odpovídá trojnásobku Prahy (viz mapka).

zpět
Další novinky
main

Chladicí věže chvaletické elektrárny snižují emise prachových částic, potvrdilo unikátní měření

21. 01. 2019

Elektrárna 7EC ve Chvaleticích už zažila leccos – test na nájezd z přečerpávací elektrárny, hasičské cvičení na komíně i nocující aktivisty na chladicí věži. Na konci loňského roku však všechny tyto události přetrumflo světově unikátní měření, které uskutečnila Laboratoř pro studium kvality ovzduší Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

main

Provoz nového systému vykládky uhlí slavnostně zahájen

22. 11. 2018

Přes 80 návštěvníků oslavilo ve středu 21. listopadu zahájení provozu dopravy a vykládky uhlí pomocí kontejnerů rakouské firmy Innofreight. V elektrárně ve Chvaleticích se sešlo nejen vedení firem Innofreight, ČD Cargo a Sev.en EC, ale i zaměstnanci těchto firem, kteří se podíleli na výstavbě.

main

Václav Matys novým generálním ředitelem

03. 10. 2018

Skupina Sev.en Energy Pavla Tykače završuje svoji několikaměsíční transformaci. Do pozice CEO nově strukturovaného holdingu se k 1. 10. 2018 postavil Luboš Pavlas. V čele elektrárny Sev.en EC ve Chvaleticích ho vystřídal Václav Matys.