Na pardubicku se výrazně zlepší ovzduší
MENU

O elektřině a lidech

Zelené lži pana Duhy

26. 03. 2019

main
Zobrazit galerii

Programový ředitel Hnutí Duha pan Koželouh publikoval článek s názvem Uhelné tarify ministryně obchodu (MF DNES 15. 3.). Splácal zde dohromady ceny za data mobilních operátorů s poplatky za těžbu uhlí. A přidal navíc několik nepravd.

Jak uvádí, společnost Czech Coal inkasovala na dividendách z koupených uhelných dolů na Mostecku 22 miliard korun. A podle něj odevzdala do státního rozpočtu na poplatcích „jen“ 800 milionů korun.

Jaká je pravda? Holá fakta? Zaprvé: doly byly v roce 2007 na prodej za 28 miliard korun. Takže celková vyplacená dividenda za 12 let zatím ani nepokryla tehdejší tržní cenu. Zadruhé: firmy dnes spojené ve skupině Sev.en Energy opravdu za vydobytý nerost zaplatily státu za posledních 8 let více než 838 milionů korun. Což je však jen jedna, nikoli jediná úhrada do státní kasy. Zatřetí: veřejné rozpočty, a tedy celá česká společnost, od těchto firem za osm let získaly 20 miliard korun. Tedy téměř 23krát víc, než uvádí pan Koželouh. A se vším všudy je to skoro ještě jednou tolik.

Zajímají vás přesná čísla? V podobě poplatků z těžby (nejde totiž jen o vydobytý nerost) odešlo státu 1,1 miliardy korun. Daně vycházejí na 15,3 miliardy korun. Dalších víc než 7 miliard korun investovala firma do zlepšení životního prostředí. Zaměstnanci, tedy přibližně tři tisícovky lidí, kteří nyní pro Sev.en Energy pracují, dostali za uvedené období na mzdách a odvodech za sociální a zdravotní pojištění obrovských 15 miliard korun. Celkově tedy od Sev.en Energy přiteklo do české ekonomiky za uhlí, které mimochodem tuzemským domácnostem a firmám stabilně zajišťuje cenově dostupnou elektrickou energii a teplo, více než 38 miliard korun.

Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí skupiny Sev.en Energy (publikováno v Mladé frontě DNES)

zpět
Další zápisky v blogu
main

Vyjádření Sev.en Energy k výrokům odcházející ombudsmanky Anny Šabatové

26. 02. 2020

Společnost Sev.en Energy je nucena se ohradit proti nešťastným výrokům odcházející ombudsmanky Anny Šabatové, podle které nelze od soukromníků očekávat aktivní boj s emisemi a klimatickou změnou.

main

Náš web je tak populární, že už má i svoji parodii!

30. 09. 2019

Nejen ke vzpomínání, ale také k racionální diskuzi jsme vyzývali v rámci uplynulého dne otevřených dveří, který jsme připravili při příležitosti 40. narozenin naší elektrárny. A dočkali jsme se i jednoho nečekaného dárku: parodické verze webu 7procistyvzduch.cz!

main

Start ze tmy jako plán, o kterém doufáme, že zůstane na papíře

21. 05. 2019

Blackout. To slovo je strašákem pro celou společnost, která je čím dál tím závislejší na elektrické energii. Energetici jsou naštěstí dobře připraveni i na katastrofické scénáře. Ale mnohdy ani ta sebelepší příprava nestačí na to, co si bezbřehou fantazií naplněný zlomyslný osud vymyslí…