Na pardubicku se výrazně zlepší ovzduší
MENU

O elektřině a lidech

Vyjádření Sev.en Energy k výrokům odcházející ombudsmanky Anny Šabatové

26. 02. 2020

main
Zobrazit galerii

Společnost Sev.en Energy je nucena se ohradit proti nešťastným výrokům odcházející ombudsmanky Anny Šabatové, podle které nelze od soukromníků očekávat aktivní boj s emisemi a klimatickou změnou.

Ve skutečnosti jsou to především soukromí vlastníci elektráren, tepláren, oceláren a dalších podniků, kdo investují miliardy ze svého do snížení emisí a zlepšení životního prostředí. Ostatně naše Elektrárna Chvaletice, kterou paní Šabatová zmiňuje v souvislosti s emisní výjimkou, je toho dobrým příkladem, protože aktuálně prochází za 7 miliard korun největší ekologizací od 90. let.

V případě této emisní výjimky zdůrazňujeme, že žádost o její udělení (ve dvou položkách z 25 požadovaných) neznamená žádné obcházení pravidel, ale Evropskou komisí předem plánovaný přechodový program. Ten umožňuje energetickým zdrojům získat čas na potřebné ekologické investice pro splnění nových evropských limitů. Jde tedy o plánovanou legální ochranu investorů, kteří se rozhodli vydat své peníze ve prospěch nových přísnějších požadavků. Program probíhá jako naprosto standardní úřední proces, v němž nezávislí úředníci na základě odborných posudků rozhodují, zda výjimku udělí či nikoliv, a za jakých podmínek. V této souvislosti je vhodné doplnit, že emisní výjimku již v Česku obdržela Teplárna Olomouc a chystají se o ni požádat desítky dalších energetických zdrojů v ČR i celé Evropě.

Anna Šabatová dále uvedla, že v Česku dochází k „úplné privatizaci“ uhelných elektráren, a že se tím stát zbavuje možnosti jejich utlumování. Úplně přitom pomíjí skutečnost, že stát sám o sobě dávno nevlastní jedinou uhelnou elektrárnu. Skupina ČEZ totiž není státní podnik, ale akciová společnost se značným podílem privátních vlastníků. Navíc skupina ČEZ neprodávala elektrárnu Chvaletice o své vůli, ale proto, že jí to nařídila Evropská komise. Evropská unie totiž nesouhlasila s monopolním postavením skupiny ČEZ na trhu české energetiky. Unie tak učinila v zájmu cenové dostupnosti energie pro odběratele a spotřebitele, ve prospěch občanů ČR.

Stejně tak získá spotřebitel i změnou vlastníka Elektrárny Počerady. I nadále bude zajištěna celodenní spolehlivost dodávek elektřiny z domácích zdrojů za přijatelné ceny a rozhodně nepovede ke zhoršení životního prostředí.  Naopak. Obdobně jako v případě chvaletické elektrárny vydá společnost Sev.en Energy miliardy korun na to, aby provoz Elektrárny Počerady odpovídal nejpřísnějším předpisům Evropské unie. Reálně se tak již děje to, co paní Šabatová požaduje, a pravý opak toho, před čím varuje – přestože stát energetické zdroje nevlastní, probíhají v nich zásadní investice do snížení emisí za soukromé peníze.

Elektřina z uhlí postupně končí, ale bude potřeba do té doby, dokud nebude k dispozici dostatek jiných nových zdrojů. Modernizací stávajících elektráren poskytují energetici čas pro rozvoj nových energetických řešení, jejichž výkon dosud není schopen zajistit stabilní a cenově dostupnou elektřiny. Nákup energie v zahraničí není pro ČR cestou už proto, že již za dva roky nebude v Evropě dostatek volných elektrárenských kapacit.

zpět
Další zápisky v blogu
main

Vyjádření Sev.en Energy k výrokům odcházející ombudsmanky Anny Šabatové

26. 02. 2020

Společnost Sev.en Energy je nucena se ohradit proti nešťastným výrokům odcházející ombudsmanky Anny Šabatové, podle které nelze od soukromníků očekávat aktivní boj s emisemi a klimatickou změnou.

main

Náš web je tak populární, že už má i svoji parodii!

30. 09. 2019

Nejen ke vzpomínání, ale také k racionální diskuzi jsme vyzývali v rámci uplynulého dne otevřených dveří, který jsme připravili při příležitosti 40. narozenin naší elektrárny. A dočkali jsme se i jednoho nečekaného dárku: parodické verze webu 7procistyvzduch.cz!

main

Start ze tmy jako plán, o kterém doufáme, že zůstane na papíře

21. 05. 2019

Blackout. To slovo je strašákem pro celou společnost, která je čím dál tím závislejší na elektrické energii. Energetici jsou naštěstí dobře připraveni i na katastrofické scénáře. Ale mnohdy ani ta sebelepší příprava nestačí na to, co si bezbřehou fantazií naplněný zlomyslný osud vymyslí…