MENU

Novinky

Jako ve filmu! Hasiči nacvičovali záchranou operaci na komíně

13. 10. 2017

main
Zobrazit galerii

Tématem říjnového hasičského cvičení v 7EC byl transport zraněné osoby po plášti komína z druhého ochozu komínu. Operace proběhla ve výšce cca 55 m, tj. asi jako v patnáctém patře.

Na cvičení přijelo družstvo stanice HZS Přelouč a sedmičlenné speciální lezecké družstvo HZS Pardubického kraje. První na místě po vyhlášení poplachu byli zaměstnanci HZS elektrárny Chvaletice, kteří provedli průzkum na místě události a určili průzkumnou skupinu.

Tato skupina zjistila, že ke zranění pracovníka pověřeného údržbou na plášti komína došlo pádem ze žebříku na druhý ochoz.  Při pádu si pracovník zranil páteř a je nutné provést jeho ošetření na místě události a následný transport vleže za pomoci lezecké techniky. Transport zraněného zajistila lezecká skupina HZS Pardubického kraje.

Velitel zásahu  Martin Hanák byl s provedeným cvičení spokojen: „Cílem cvičení bylo seznámit se s problematikou zásahu ve výškách za snížené viditelnosti. Lezci si také chtěli vyzkoušet prodloužení lan a převázání nosítek. To vše se během cvičení povedlo.“

Od nahlášení události (9:30 hod) po transport zraněného na zem (10:49 hod) uběhlo 79 minut. Po celou dobu akce pršelo, takže si hasiči vyzkoušeli transport za zhoršených klimatických podmínek. Jaké to bylo být transportován znehybněný na nosítkách, přiblížil Miroslav Morkus, figurant a jeden z hasičů elektrárny: „Byl to zajímavý, ale i nepříjemný zážitek zároveň. Nejhorší je bezmoc, kdy jste znehybněn na nosítkách a musíte se spoléhat na druhé.“

zpět
Další novinky
main

Energie jinak

05. 09. 2017

Spolek ENERGIE JINAK otevřel po letních prázdninách nový vědecko-technický kroužek pro mladé vědce a kutily. Účastníci se v praxi seznámí se zákony fyziky, mechaniky a především způsoby klasické a alternativní výroby elektrické energie.

main

Najížděcí kotelna má nový komín

22. 07. 2017

Ve čtvrtek 20. července dostala najížděcí kotelna v Elektrárně Chvaletice nově rekonstruovaný komín upravený na spalování zemního plynu. Komín se skládá ze dvou kusů, které byly na místo přesunuty pomocí jeřábů. „Komín je vysoký 35 m a horní díl je vybaven i větrolamy, jejichž úkolem je zmírnění účinků větrů působících na komín,“ řekl Miroslav Pečeňa, projektový manažer.

main

Elektrárna pomáhá přírodě

24. 05. 2017

Ojedinělé cvičení absolvovala hasičská jednota Sev.en EC, když v pondělí 22. května 2017 vystoupala na komín chvaletické elektrárny a ve výšce cca 160 m a 120 m instalovala dvě budky pro sokola stěhovavého. Celá akce byla o to zajímavější, že tříčlenný lezecký tým musel dostat nahoru i 30kg pytel keramzitu, který bude okřídleným dravcům sloužit jako stelivo.