MENU

Novinky

Elektrárna pomáhá přírodě

24. 05. 2017

main
Zobrazit galerii

Ojedinělé cvičení absolvovala hasičská jednota Sev.en EC, když v pondělí 22. května 2017 vystoupala na komín chvaletické elektrárny a ve výšce cca 160 m a 120 m instalovala dvě budky pro sokola stěhovavého. Celá akce byla o to zajímavější, že tříčlenný lezecký tým musel dostat nahoru i 30kg pytel keramzitu, který bude okřídleným dravcům sloužit jako stelivo.

Přípravy na akci zahájili hasiči hned ráno, kdy si připravovali lezeckou výstroj - lana, karabiny, slaňovací brzdy, kladky s blokantem, nářadí, šité smyčky, ruční a hrudní blokanty, lezecké vaky a také nezbytné fotoaparáty. Kolem deváté hodiny pak zahájili vlastní výstup na komín. Všechna břemena hasiči vytáhli nahoru ručně pomocí kladky.  Do 160m výšky museli lezci zdolat přes 600 příček žebříku.

„Nejtěžší bylo vytáhnout budky s keramzitem, protože každá vážila přes 25 kg. Ale díky slunečnému počasí byl z komína nezapomenutelný výhled až na bílé vršky Krkonoš," sdělil ihned po sestupu své první dojmy Michal Rambousek, jeden z lezců. První budka byla na místě před půl jedenáctou, druhá pak o půl hodiny později.

Instalaci budek zpovzdálí sledovali i  jejich budoucí obyvatelé. Doufejme, že se jim budky budou líbit a příští rok se tam uhnízdí a vyvedou mladé.

V elektrárně již hnízdí i několik párů poštolek, se sokoli si však překážet nebudou. "Sokoli se pohybují ve větší výšce než poštolky. Potřebují mít na hnízdění klidné místo, kam se nedostane člověk. Poštolky využívají k hnízdění polodutiny na rozmanitých stavbách (větrací šachty, průduchy na půdy, výklenky či římsy),“ vysvětlil Vašek Beran, ornitolog ze společnosti Alka Wildlife.

Sokol stěhovavý je v ČR velmi vzácný, patří mezi kriticky ohrožené druhy. Je to druh hnízdící na skalách, ale vzhledem k rostoucímu lidskému tlaku na přirozené biotopy se přizpůsobuje i dalším hnízdním možnostem. Ve snaze pomoci sokolům jsou právě v průmyslových objektech, jako jsou např. elektrárny vyvěšovány speciální budky.

zpět
Další novinky
main

Také vloni jsme významně podpořili region

09. 01. 2017

Elektrárna Chvaletice pomáhala v roce 2016 sportovcům, umělcům i bezpečnostním složkám ve východočeském regionu. Na sponzorské projekty dohromady přispěla částkou převyšující 2 miliony korun. I nadále tak zůstává nejen významným zaměstnavatelem, ale také dobrým sousedem města Chvaletice a širokého okolí.

main

Den otevřených dveří

06. 11. 2016

Elektrárnu Chvaletice obsadilo přes 1000 lidí. Přes plot nemuseli, konal se den otevřených dveří.

main

Chvaletice obnovují po požáru výrobu

19. 10. 2016

Elektrárna Sev.en EC ve Chvaleticích obnovila výrobu po nedávném požáru. Bloky 1 a 2 odstavené na začátku září byly dnes opět uvedeny do provozu a zahájily dodávky elektřiny do sítě. Likvidace trosek i příprava náhradní dopravy paliva do kotlů trvala bezmála šest týdnů. Vyšetřování příčin požáru stále pokračuje.