MENU

O elektřině a lidech

O „nepotřebné“ elektřině z Chvaletic, díl I.

06. 01. 2017

main
Zobrazit galerii

Čistý vývoz elektřiny z ČR se prudce propadá, v roce 2015 byl nejnižší od vypuknutí hospodářské krize. Ekoaktivisté už by měli zuřivě vymýšlet nové metafory, protože líbivý příměr k roční spotřebě všech tuzemských domácností či roční produkci Temelína už přestává platit.

Za snížení vývozu mohou především nesnáze jádra. Z něj ČR vloni vyrobila nejméně elektřiny od roku 2002, kdy byl spuštěn druhý temelínský reaktor, přičemž Dukovany byly dokonce „nejlakomější“ od roku 1988. Dlouhé odstávky jaderných zdrojů budou navíc pokračovat i letos.

Pravděpodobně se tedy dřív nebo později schyluje k opakování scénáře ze září 2015, kdy Česko muselo 15 hodin v kuse dovážet elektřinu ze zahraničí. Ironií osudu je, že důvodem byla mimo jiné porucha v 7EC, tedy v elektrárně, kterou ekoaktivisté považují za zbytečnou. Pro úplnost: v roce 2015 byla ČR čistým dovozcem elektřiny dohromady cca 100 hodin.

Pár dní s elektřinou ze zahraničí naše země samozřejmě zvládne. I tak zůstává jedním z největších exportérů elektřiny a také jedním z energeticky nejbezpečnějších států v Evropě. Otázkou je, jak dlouho nám to ještě vydrží s ohledem na evropskou uhlíkovou fobii a investiční paralýzu způsobenou nízkými cenami silové elektřiny. Do roku 2030 to může pod tlakem stále přísnější legislativy „zabalit“ i více než desítka stabilních uhelných zdrojů, a již v příštím desetiletí se tak z České republiky může stát čistý dovozce elektřiny.

Usilovat za této situace o předčasné uzavření 7EC, jedné z nejmladších hnědouhelných elektráren, je nejen energetickým a ekonomickým zločinem, ale paradoxně i ekologickým. Odsířená elektrárna, která momentálně dokončuje modernizaci za 3 miliardy korun, už dávno nepředstavuje významný ekologický problém, a to ani v očích skutečných ekologů, tedy expertů na kvalitu ovzduší. Za těchto okolností se spíše než elektřina z Chvaletic jeví jako nepotřebná urputná snaha ekoaktivistů o vlastní zviditelnění na vrcholu chladicí věže.

zpět
Další zápisky v blogu
main

Průvodce o setkání s aktivisty během dne otevřených dveří

28. 06. 2018

V sobotu 9. června 2018 uspořádala naše elektrárna den otevřených dveří pro širokou veřejnost. Jako bývalý zaměstnanec jsem se ujal role průvodce. Při této příležitosti bych se s vámi rád podělil o jednu zvláštní epizodu z tohoto jinak velmi příjemného dne.

main

Dejte mi papír, já ho podepíšu!

06. 06. 2018

Petice, výzvy, otevřené dopisy, manifesty, deklarace. Všechny tyto dnes již standardní nástroje aktivistické PR komunikace mají dvě dokonalé vlastnosti. Dají se podepsat a za jejich obsah nenesou odpovědnost autoři ani signatáři. V důsledku se v Česku pomalu rodí nové povolání: profesionální podepisovač.

main

Zelená hra se strachem? Zaveďme videorozhodčího!

13. 03. 2018

„Pravda je, že řada ekologických otázek, za něž jsme minulých deset let bojovali, je prakticky vyřešena. Naše strategie však bez ohledu na to i nadále vychází z předpokladu, že ‚všechno jde k čertu‘.“ Citaci norské pobočky Greenpeace bude 19. března přesně 20 let. A čeští aktivisté slaví toto výročí stylově – dezinformační kampaní.