MENU

O elektřině a lidech

O „nepotřebné“ elektřině z Chvaletic, díl I.

06. 01. 2017

main
Zobrazit galerii

Čistý vývoz elektřiny z ČR se prudce propadá, v roce 2015 byl nejnižší od vypuknutí hospodářské krize. Ekoaktivisté už by měli zuřivě vymýšlet nové metafory, protože líbivý příměr k roční spotřebě všech tuzemských domácností či roční produkci Temelína už přestává platit.

Za snížení vývozu mohou především nesnáze jádra. Z něj ČR vloni vyrobila nejméně elektřiny od roku 2002, kdy byl spuštěn druhý temelínský reaktor, přičemž Dukovany byly dokonce „nejlakomější“ od roku 1988. Dlouhé odstávky jaderných zdrojů budou navíc pokračovat i letos.

Pravděpodobně se tedy dřív nebo později schyluje k opakování scénáře ze září 2015, kdy Česko muselo 15 hodin v kuse dovážet elektřinu ze zahraničí. Ironií osudu je, že důvodem byla mimo jiné porucha v 7EC, tedy v elektrárně, kterou ekoaktivisté považují za zbytečnou. Pro úplnost: v roce 2015 byla ČR čistým dovozcem elektřiny dohromady cca 100 hodin.

Pár dní s elektřinou ze zahraničí naše země samozřejmě zvládne. I tak zůstává jedním z největších exportérů elektřiny a také jedním z energeticky nejbezpečnějších států v Evropě. Otázkou je, jak dlouho nám to ještě vydrží s ohledem na evropskou uhlíkovou fobii a investiční paralýzu způsobenou nízkými cenami silové elektřiny. Do roku 2030 to může pod tlakem stále přísnější legislativy „zabalit“ i více než desítka stabilních uhelných zdrojů, a již v příštím desetiletí se tak z České republiky může stát čistý dovozce elektřiny.

Usilovat za této situace o předčasné uzavření 7EC, jedné z nejmladších hnědouhelných elektráren, je nejen energetickým a ekonomickým zločinem, ale paradoxně i ekologickým. Odsířená elektrárna, která momentálně dokončuje modernizaci za 3 miliardy korun, už dávno nepředstavuje významný ekologický problém, a to ani v očích skutečných ekologů, tedy expertů na kvalitu ovzduší. Za těchto okolností se spíše než elektřina z Chvaletic jeví jako nepotřebná urputná snaha ekoaktivistů o vlastní zviditelnění na vrcholu chladicí věže.

zpět
Další zápisky v blogu
main

Jak moc je náš zemní plyn ruský? Tak moc, že už to ani víc nejde!

23. 01. 2019

Energetika je zákeřná a zároveň půvabná tím, že nemá jednoduché odpovědi. I odborník by měl problém stručně a jednoduše vysvětlit, jak se zajišťuje stabilita sítě, kudy teče elektřina od výrobců nebo proč jsme si vymysleli generaci jaderných elektráren, kterou neumíme postavit. To jsou ovšem poměrně složitá témata. Zato otázka „Odkud máme plyn?“ zní poměrně triviálně.
celý článek

main

Europoslanci budou mít v zimě zmačkané košile, v Belgii nepůjdou žehličky

20. 12. 2018

Jaká bude letošní zima? To s jistotou neví nikdo. Loni Evropu neočekávaně sevřel mrazivý krunýř, letos se předpovídá zima teplotně mírná, ale s velkými srážkami a silným větrem. Jaká bude letošní zima z pohledu energetiky, je však jasné – bude závislá na stabilních zdrojích.

main

Odmítat fosilní paliva je snazší než rozloučit se s moderním způsobem života

15. 10. 2018

Změny klimatu letos udeřily s nebývalou silou. Člověk ani nemusí být klimatolog, obyvatel Karolíny či zemědělec, aby to uznal. Fosilní průmysl tak opět stanul před pomyslným soudem a musel si připadat trochu jako destilérka obžalovaná notorickými alkoholiky. Současně totiž nerušeně pokračoval rozvoj moderního způsobu života, který zcela neomylně vede ke zvyšování spotřeby elektřiny. Té fosilní.